Türkan Saylan

Türkan Saylan

Türkan Saylan

Kadın olmak başlı başına ilham verici bir serüvendir. Bazı kadınlar ailesine, arkadaşlarına, çocuklarına ilham olurken bazı kadınlar nesillere, toplumlara ışık olur. İlham Veren Kadınlar köşemizde vizyon sahibi bir doktor olan Türkan SAYLAN’a yer vermek istedik.

Tıp doktoru, yazar, akademisyen, eğitimci, aktivist bir kadın olan Türkan Saylan, cüzzam hastalığı ile yaptığı savaş, geliştirdiği metotlar ve Türk kadınının eğitimine verdiği önemle bilinen, çabaları sonucu hayatları değiştiren bir kadın olarak bilinir.

Tıp öğrencisiyken, ders almak için gittiği Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde o zamanlar lepra yani cüzzam hastaları, onun hayata bakışını değiştirmiştir. Kimsenin dokunamadığı hastalar, onun cildiye uzmanı olmaya karar vermesine sebep olmuştur.

Eğer bir yerlerde bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur. Işıyacaksın! Ölüme saniyeler kalmış olsa bile…

Gençlerle çalışmaktan keyif aldığı bilinen Türkan Saylan, 1989 yılında kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kurucularındandır. Derneği kurmasındaki amacı, Doğu ve Güneydoğu’da cüzzamla savaşı sırasında fark ettiği eğitimde geri kalmışlıktır. Eğitimde kız çocuklarına fırsat eşitliği sağlamak akla ilk gelen sebeplerdendir. Çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmayı amaçlamıştır.

“Her eğitimli kadının, bu Cumhuriyete borcu var.”

Türkan SAYLAN için aktivist tanımlaması oldukça yerinde olacaktır. Çünkü;

1976 yılında Cüzzamla Savaş Derneği’ni kurmuştur. O günlerde tedavisi mümkün olmayan bir hastalık iken aldığı eğitimler ve yürüttüğü çalışmalarla tedaviyi bulmuştur. 1989 yılında kurucularından olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurma fikri eğitimli annelerin yetiştireceği eğitimli çocuklar fikrinden yola çıkmıştır. Kız çocuklarına dernek aracılığıyla burs vermiştir.

1990’da oluşturulan “İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev almış ve 1996’ya kadar Müdür Yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yapmıştır.

Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer almıştır.Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır.Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin üyesidir.2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yapmıştır.

1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi.

Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmüştür.17 yıl meme kanseri hastalığı ile mücadele eden Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45’te aramızdan ayrılmıştır.

Hayatıyla, mücadelesi ve dik duruşuyla, yılmadan bildiği yolda ilerleyen güçlü bir kadını; Türkan SAYLAN’ı sevgi ile anıyoruz. Bizlere yol göstermesi dileğimizle…