Neye odaklanıyorsak onu yaratıyoruz! – Begüm Karataylıoğlu

Neye odaklanıyorsak onu yaratıyoruz! – Begüm Karataylıoğlu

Neye odaklanıyorsak onu yaratıyoruz. Özellikle biz kadınlar son yıllarda kendi içimizde barındırdığımız yaratım gücünü neredeyse unutmaya başladık. Oysa doğa ana bize çok uzun zaman önce yaratımın şifrelerini vermişti. Ancak yoğun iş hayatı, uyulması gereken standartlar derken biz kadınlar kendi yaratım gücümüzü unuttuk.

Her şeyin başında yaratım sürecinde hatırlamamız gereken en somut örnek bizlerin dünyaya “can” getirebildiği. Bu doğum sürecini somut olarak da soyut olarak da kullanabiliriz.

Düşünün ne zaman “şunu yapabilirim” dediniz ve yapamadınız? Kadın değişik bir türdür, aklına koyduğunu beden gücünün yanında zihin gücü ile de çokça başarabilir. Burada önemli olan zihinsel engellerimizi belirleyebilmemiz ve onları yıkma gücünün içimizde olduğunu hatırlayabilmemiz.

Gelin beraber bakalım en çok karşılaştığımız zihinsel engellerimize;

  • Kilolusun sevgili bulamazsın
  • Belli beden ölçülerinde olman lazım ki diğerleri seni beğensin
  • Bak komşunun kızı evlenmiş sen hala evde otur
  • Kadınsın belli işleri yapamazsın
  • Kadının yeri evidir
  • Kadın başınla sen bu işlere bulaşma
  • Öyle oranı buranı açma
  • Hafif kadın olma
  • Okudun da ne oldu hala evlenemedinVe daha birçoğu…

Sizler de zihninizdeki belli kalıpları bularak işe başlayabilirsiniz.Bir işe atılmadan önce veya istediğiniz bir şeyi yapmadan önce zihninizde hangi düşünceler beliriyor? “Yapamam” dediğiniz konulara bahaneleriniz neler önce onları bulun ve daha sonrasında bakın bakalım o cümleyi “yaparım” ile değiştirdiğinizde nasıl hissediyorsunuz?Tabi ki belli düşünce kalıpları bizlerin içine işlediği için ve hayat gerçeğimiz olduğu için öyle hemen ortaya çıkmazlar. Onlara o kadar alışmışızdır ki sanki dünyanın gerçeği oymuş gibi gelir bize ve bir engel olarak görmeyiz. Hatta bazen bilinçaltımızın o kadar derinliklerine saklanırlar ki onları engel değil de kendi “ilkelerimiz” olarak görürüz.O yüzden sizlere ve tabi ki kendime öneri; herhangi bir şeyi yapamayacağımızı veya hak etmediğimizi düşündüğümüz zaman oturup bu sebepleri yazmamız. Yazmak bilinçaltımızın bizimle bir şekilde iletişime geçme şeklidir. Bazen bir şeyi yazarsınız ve sonra okurken, “bir dakika bunu ben mi yazdım? Ben böyle mi düşünüyorum?” deriz. İşte onlar bilinçaltı blokajlarımızdır.Hadi gelin hep beraber bilinçaltı blokajlarımızı ortaya çıkartalım ve yeni hayatımıza doğru yürümeye başlayalım.