Vücudumuz Yaşadıklarımızın ve Duygularımızın Özetidir -Nilüfer Savaş

Anasayfa » Projects » Vücudumuz Yaşadıklarımızın ve Duygularımızın Özetidir -Nilüfer Savaş
Vücudumuz Yaşadıklarımızın ve Duygularımızın Özetidir -Nilüfer Savaş

Yaptığınız işi sevseniz bile, yolun sonuna geldiğinizi ve yaratıcılığınızı başka bir alanda kullanmanız gerektiğini hissediyor musunuz? New York’taki finans kariyerimin son yıllarında, kendimi sıkça böyle bir arayış içinde bulmaya başlamıştım. Ruhumu heyecanlandıran yolu keşfetmiştim. Fakat hayatımı tamamen değiştirecek cesareti nasıl toplamalıydım? Tüm eğitimi ve 15 seneye yakın çalışma hayatı finans alanında olan biri için bu oldukça riskliydi. Fakat, kendimizi gerçekleştirmek için gerekli adımları atamadığımızda, hayatın bizi çaresiz bırakarak kalbimizden geçen yöne doğru ittireceğini sonradan öğrenecektim.

İş hayatının yoğun stres ve yorgunluğuyla baş edebilmek için farklı yöntemler ararken, önce qigong’la tanıştım, Çin enerji güçlendirme teknikleri. Sabahları uygulamak zihnimi yavaşlatıyor ve daha güçlü hissetmemi sağlıyordu. Hafta sonları da şehrin kuzeyindeki meditasyon ve yoga merkezlerinin doğal ortamına sık sık kaçar olmuştum. Meditasyon, farkındalık, enerjiyle şifa gibi konularda dersler almaya ve sessiz inzivalara katılmaya başladım. Yeni bir dünya keşfetmiştim. Orada tanıştığım eğitmenlerden ikisi bana şifacı enerjim olduğunu ve insanlara bu konuda hizmet vermem gerektiğini söyledi. Bu benim kalbimden geçene uyuyordu.

Hayatımıza yepyeni bir yön verecek bilgiler, genelde hiç beklemediğimiz yerlerde karşımıza çıkar. Sivananda Yoga Ranch’te geçirdiğim hafta sonu bunlardan biriydi. Huzur veren sesiyle beni çok etkileyen Paloma Devi, bir sesle şifa çalışması yaptırıyordu. Başlangıçta heyecansız ve septik bir tavırla yerimi aldım. Hintçe notaları bir harmonyum eşliğinde tonlamaya başladık. 20 dakika kadar geçmişti ve ben sıkılmaya başlamıştım ki bir anda, birkaç sene önce beni üzmüş ve kızarak hatırladığım bir erkek arkadaşım aklıma geldi. Göğsümden balon gibi bir enerjinin çıkıp yükseldiğini hissettim. İçimde bir ferahlama oldu ve yüzüme çabasız bir gülümseme yerleşti. Çalışma sonrası o kişiye karşı hislerimin tamamen silindiğini, onu düşündüğümde artık sinirlenmediğimi ve zihnimde uzak bir isim olarak kaldığını gördüm.

Sesin vücudumda yarattığı titreşimlerinin temizleme gücü beni çok şaşırtmıştı. Aynı zamanda bu deneyim bana, yaşadığımız her olayın, bedenimize de kaydedildiğini bir kez daha göstermiş oldu. Yıllar önce bir masaj seansı sırasında, sırtımda bir noktaya kuvvetle basıldığında benzer şekilde beni üzen bir olayı hatırlamış ve sonra olayla ilgili hislerimin ortadan kalktığını mutlulukla fark etmiştim.

Hayatımda kalıcı değişimler yaratmak içim zihnimle birlikte vücudumu da arındırmam gerekiyordu. Bedenimi ağırlaştıran yaşanmışlıkları ve hayatımı kısıtlayan yargıları fark edip etkilerini silmek sesle çabasız bir şekilde mümkündü. Bu heyecanla, sesle şifa konusunda eğitimler araştırmaya başladım.