Kendini sev ve kendine güven – İlknur Türköz

Anasayfa » Projects » Kendini sev ve kendine güven – İlknur Türköz
Kendini sev ve kendine güven – İlknur Türköz

Kendimi her zaman başkaları için fedakârlık yaparken ve bunun sonucunda acı tecrübelerle karşı karşıya kalınca artık sorgulamaya başladım. Hayatımdaki her şeyi…

İnsan, ailesiyle ve yakınındaki kişilerle yeniden tanışabiliyormuş. Ben bu yaşıma kadar olup biteni fark edememişim ya da öyle olduğunu kabullenmek istememişim. Mutlu bir aile de büyüyen bir çocuk değildim. Annem ve babamda birbirinden çok farklı insanlardı. Çocukluğumda olgunlaşmaya başlamıştım. Çünkü olan olaylar bana yanlış geliyordu. Ben anne tarafından sevilen bir kız evlat değildim. Çocukluğumdan başlayan arkamdan konuşmalar, kimseye zararım olmadığı hâlde söylenen yalanlar, beni sevmesi için yaptığım şeylerin karşılığında yine nefretle bakan bakışlarla karşı karşıyadım. Varlığım evde yok sayılmaktan ibaretti. Beni sevmemişti.

Ben en çok babamın iyi olduğunu bazen anneme inansa da, beni sevdiğini güvenebileceğim tek insan olduğunu düşünürdüm. O da farklıymış hatta en tehlikelisi sevgiyi kullanlardanmış. Bu daha ağır gelmişti.
Birbirimize ne kadar yabancı insanlarmışız. Aynı evin içinde birbirimize “nasılsın?” diye sormazdık bile. Ben sessiz kalmış bir çocuktum. Baskıyla, yok sayılarak, değersiz hissedilerek ve sevgisiz büyütülmüştüm. Güzel duyguları yitirmiş ve birbirimize hiç acımamıştık. Hayatıma aldığım her insana da kendimden fazlasını vermişim ve bu beni hep kırmış. Kalp kırıklıklarım canımı daha çok acıtıyorken anladım. Gösterişli sevgiyi ve samimiyetsiz davranışları olan insanları hayatımdan çıkarttım.

Ben yirmi iki yaşındayım. Hayatımın çok uzun olduğunu ve daha neler yaşayacağımı bilmiyorum. Ama büyük tecrübeler edindim. Şimdi kendi benliğimi bulmuş biri olarak kendime hep şunu söylüyorum. Büyük yaralar aldığım o yılları geri de bıraktım. Hem de tek başıma ve dimdik çıkarak. Sanata ve kitaplara sığınarak hayatımı renklendirdim daima. Hata yapacaksam kendi yolum da ve kendi düşüncelerimle yapacağım. Hayat benim hayatım. Karar verecek olan benim. Hayat ne getirirse getirsin; ben yolumda ilerlemeye, sevgiye inancımı ve yaşama isteğimi hiç kaybetmeyeceğim.
Kendini sev ve kendine güven. Kaybetmemen gereken tek kişi kendinsin.